HAKKIMIZDA

Genç Stem İle Hayalleriniz Burada Gerçekleşiyor...

GENÇ STEM (HAKKIMIZDA)

Bir grup gönüllü eğitimci tarafından 2017 yılında kurulan Genç STEM Derneği teknolojik, bilimsel ve akademik gelişmeler ışığında öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimlerine modern bir eğitim ortamı oluşturarak Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlamayı kendine misyon edinmiştir. 2014 yılında bugüne kadar 4 Bilim Merkezinin kurulumunda kurucu olarak görev alan Genç STEM Ekibi Şanlıurfa’da 10’dan fazla okulda STEM atölyesi kurmuş, birçok ilde STEM atölyelerinin ve merkezlerinin kurulumuna destek olmuş ve 30’a yakın eğitim projesini hayata geçirmiştir.

Genç STEM ekibi ilk olarak 2014 yılında Şanlıurfa Karaköprü Ortaokulunda ve Yenişehir Halk Eğitim Merkezinde atölyeler açarak STEM eğitimlerine başladı. 2016 yılında derneğin kurucu ekibi Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Urfa STEM ve Bilim Merkezi”ni kurarak ülkemize büyük bir değer kazandırdı. Türkiye’nin MEB onaylı ilk temel ve ileri seviye STEM eğitimlerini gerçekleştirdi.

Genç Stem Derneği kurulduğu günden bugüne ise Gençlik ve Spor Bakanlığı ile “Genç Maker Stem”, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı ile “Genç Mühendisler”, ABD Büyükelçiliği ile “Yapay Zeka ve Astrofizik”, Avustralya Büyükelçiliği ile “Girls in Stem” gibi ortak projelere imza attı. Hem Şanlıurfa hem de ülke genelinde çeşitli projelere hayat veren Genç Stem son olarak Türkiye’nin ilklerinden olan “Çocuklar İçin Yapay Zeka” projesini Milli Eğitim Bakanlığı ve Harran Üniversitesi ortaklığında gerçekleştirmiştir.

Genç STEM Derneği hâlihazırda kodlama, yazılım, astronomi, STEM, 3D Modelleme ve inovasyon, Eğitimde Drama Teknikleri, Oryantiring gibi alanlarda öğrencilere eğitim vermektedir.

Genç Stem nezih ve donanımlı bir mekanda ülkemiz geleceği olan gençlerimizin hayal sınırlarını zorlamalarına ve üretmelerine imkan oluşturmakta; milli ve manevi değerleri önceleyerek, ülkemiz sınırlarını da aşarak gurur kaynağı olmaya devam etmektedir.

 

Peki, 2014 yılından bu yana Genç STEM ekibi neler yaptı?

 

Kurulan Atölye ve Merkezler:

 

Ulusal Ajans destekli STEM: Geleceğin Mühendisleri ile STEM eğitimine 2014 yılında ilk adımlarını atan Genç STEM ekibi MEB’e bağlı devlet okullarında ve Yenişehir Halk Eğitim Müdürlüğünde Türkiye’nin öncü STEM atölyelerini hayat geçirdi.

Türkiye’nin en büyük STEM merkezinin Şanlıurfa’da kurulmasını sağladı. Genç STEM ekibimiz Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezini (Urfa STEM) kurarak daha ilk senesi 2016 yılında binlerce öğrenciye ulaştı.  

https://www.gaphaberleri.com/haber/14646/sanliurfa-turkiyenin-stem-merkezi-olacak.html

 

Karaköprü Belediyesi ve Kaymakamlığı ortaklığında Karaköprü STEM merkezi kuruldu. http://www.hurriyet.com.tr/karakoprude-gencler-bilimle-bulustu-40902993

STEM çalışmalarında yeni bir soluk Kızılay TeknoBilim Merkezi kuruluyor: http://www.karakopru.bel.tr/icerik/413/12/karakopru-belediyesi-ile-kizilay-arasinda-iki-onemli-projenin-protokolu-imzalandi

Harran Üniversitesi Harran GAP STEM Merkezi kuruldu: http://harusem.harran.edu.tr/tr/harran-gap-stem/harran-gap-stem/

Bu merkezler dışında Şanlıurfa’da kurulan onlarca STEM atölyesi, ekibimiz tarafından okul dışı saatlerde ücretsiz şekilde desteklenmeye devam edilmektedir.

 

Projelerimizden Bazıları:

 

Gençlik Spor Bakanlığı destekli GENÇ STEM MAKER projemiz ile onlarca öğrencimiz bilim adamı olma yolunda. 2019 sonun kadar devam edecek projemizde yeni yerimizde 200 öğrenci STEM / Robotik konularda eğitim görecek.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen genç mühendisler projesi eğitimlerimiz hala devam ediyor. https://www.facebook.com/karakoprustem/photos/pcb.2088627254761122/2088623818094799/?type=3&theater

Avustralya Büyükelçiliği destekli Girls for STEM projesi hayata geçirildi.

STEMRobotics projesi ile öğrencilerimiz Türkiye’yi temsilen FIRST GLOBAL STEM ROBOTICS yarışmasında 160 ülke yarıştırlar. https://www.makercocuk.com/urfali-maker-cocuklarin-basarisi/

Güneydoğunun ilk robot eli teslim edildi. https://www.aa.com.tr/tr/yasam/prenses-el-kucuk-evine-umut-oldu/872172

Öğretmenlerimizce Aziz Sancar STEM çalışmalarına ev sahipliği yapıldı http://www.hurriyet.com.tr/egitim/stem-kampinin-ucuncusu-sanliurfada-40093003

 

 

Ve bunun dışında Kalkınma Ajansı projeleri, Özel fonlar ve AB projeleri ile gönüllü öğretmenlerimizin okullarına, resmi kurumlara ve birçok gönüllü kuruluşa 30’dan fazla proje desteğinde bulunan derneğimiz “Eğitimin Onurlu ve Beklentisiz Öğretmenlerin İşi” olduğunu göstermeye devam ediyor. 2019 yılında ilimizdeki ve diğer illerimizdeki öğretmenlere sağladığımız proje desteğiyle sene sonuna kadar toplam 25 öğretmen yenilikçi eğitim çalışmalarını içeren yurtdışı eğitimini tamamlayacak.

 

 

 

Tüm çalışmalarımızı

 

https://www.facebook.com/gencstem

 

https://twitter.com/gencstem

 

https://www.instagram.com/gencstem/

 

 

sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

İletişim Bilgilerimiz

Narlikuyu Mh. Fevzi Çakmak Bulvari.  Dokuzkardesler İnş. H. Orhan apt. Dış Kapı No:9
Karaköprü / ŞANLIURFA Posta Kodu: 63330

Sosyal Medyada Biz

Okut - Bul

Genç Stem

Genç Stem Web Sitesine Hoş Geldiniz. Bizimle Whatsapp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz.

Whatsapp Destek
Close and go back to page